9. Yıl
0216 414 59 59
WhatsApp 0553 418 07 77
Belgrad Turu - Yılbaşı Dönemi - Freebird Hava Yolları İle


TUR GENEL TANIMI

VİZESİZ!
Gezilecek Yerler: Belgrad (3)
Kalkış Noktaları: Sabiha Gökçen Havalimanı
Geceleme: 3 Gece 4 Gün
Konaklama: Belirtilen ve benzeri otellerde 3 gece oda kahvaltı konaklama
Tarihler: 29 Aralık
299.00
Tur Programını Yazdır

1. Gün: SABIHA GÖKÇEN – BELGRAD 29 Aralık 2019

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde uçuştan yaklaşık 3 saat önce saat 04.10’da buluşma. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Freebird Havayolları’nın FHY511 sayılı özeş uçuşu ile 07:00’de Belgrad’a uçuyoruz.  Yerel saat ile 07:00’de varışımızın ardından bizi bekleyen özel aracımız ile Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad şehir turumuza başlamak üzere hareket ediyoruz. “Beyaz şehir” anlamına gelen ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Belgrad’da yapacağımız panoramik şehir turunda; Osmanlı eserlerini ve eski Yugoslavya’nın izlerini göreceğiz. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktaya kurulan şehirde gezi parkı niteliğindeki Kale Meydanı’nı ve tarihi Belgrad Kalesi’ni; “Mora Fatihi” olarak anılan Silahdar Damat Ali Paşa’nın kaledeki türbesini; aynı bölgede yer alan Askeri Müze’yi ve saat kulesini, Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi’ni, kalenin çeşitli isimler verilen kapılarını (Zindan Kapı, İstanbul Kapısı, Despot Kapısı, Vidin Kapısı gibi); kalenin alt tarafındaki eski Türk mahallesini ve Kanuni döneminden kalma Bayraklı Cami’yi; Osmanlıların Sırplarla ilişkileri bakımından önemli bir yeri olan, Ortodoks ibadethanesi Aziz Sava Katedrali’ni; Yugoslavya’nın dağılışı sırasında yapılan bombardımanda büyük zarar gören Taş Meydan’ı; şehrin kalbi olan Knez Mihaliova Caddesi’ni; caddenin güney ucundaki Cumhuriyet Meydanı’nı ve meydandaki tiyatro binasını göreceğiz. Daha sonra konaklayacağımız otelimize transfer oluyor c.in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Akşam dileyen misafirlerimiz için rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Balkan Gecesi Turu’na katılabilirler. Gecelememiz Belgrad’daki otelimizde.
Balkan Gecesi Turu | 55 Eur Kişi başı 

 


2. Gün: BELGRAD 30 Aralık 2019

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek tam gün ekstra Novi Sad, Petrovaradin ve Karlofça Turu’na katılabilirler. Gecelememiz Belgrad’daki otelimizde.
Novi Sad, Petrovaradin ve Karlofça Turu | 60 Eur Kişi Başı
Yaklaşık bir saat süren otobüs yolculuğunun ardından Sırbistan’ın Voyvodina bölgesinin merkez şehri Novi Sad’a varacağız ve yürüyerek şehrin sunduğu tarihi güzellikleri göreceğiz. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu etkisini halen üzerinde taşıyan yollarda yürürken Tuna Nehri’nin karşı kıyısında kalan Petrovaradin Kalesi’ne uzaktan bakacak; şehrin merkezini oluşturan Özgürlük Meydanı’nda Neo-Gotik üslupta yapılmış katedrali, karşısındaki Neo-Rönesans üsluplu belediye binasını, ikisi arasında duran ve bölgenin ünlü siyasetçisi Svetozar Miletic’in heykelini göreceğiz. Meydandan çıkıp biraz daha yürüyerek Piskoposluk Sarayı’na ulaşacağız. Ardından İkinci Dünya Savaşı’nda tüm cemaatinin öldürüldüğü Novi Sad Sinagog’unu görecek ve otobüsümüze binerek Petrovaradin kasabasına geçeceğiz. Kasabanın Belgrad kapısından geçerek varacağımız, yer altı tünelleriyle ünlü kalede muhteşem Tuna Nehri manzarasını izleyecek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisiyle sonuçlanan, Balkan topraklarından çekilmeye başlamasına neden olan Petrovaradin Meydan Muharebesi’nin geçtiği bölgeyi göreceğiz. Ardından şehrin en şirin ve tarihi kasabalarından birine, Karlofça’ya gideceğiz. Tuna Nehri kıyısına kurulu, üzüm bağlarıyla ünlü Karlofça’'da Osmanlı İmparatorluğu için dönüm noktası sayılan Karlofça Anlaşması’nın imzalandığı tepeye gidecek, anlaşma anısına inşa edilen Barış Şapeli’ni göreceğiz. Ardından kasabada kurulan ilk Gramer (Latin dili) Okulu’nu; kütüphaneyi; ürettiği şarapların Titanik gemisinde servis edilmesiyle ünlü Zivanovic ailesine ait Şarap Mahzeni’ni; Patrikhane’yi; Dört Aslan Çeşmesi’ni; iki kulesi ve bünyesindeki çarpıcı mozaikleriyle dikkat çeken Aziz Nikolas Katedrali’ni ziyaret ettikten sonra otobüsümüze binerek Belgrad’a, dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz. Geceleme Belgrad’da otelimizde. 

 


3. Gün: BELGRAD 31 Aralık 2019

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek olan ekstra Tito Müzesi, Zemun, Gardoş ve Avala Dağı Turu’na katılabilirler. Akşam, dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Özel Yılbaşı Gala Gecesi’ne katılabilirler. Geceleme Belgrad’daki otelimizde. Yeni yılınız kutlu olsun! Hoş geldin Yeni yıl… Hoş geldin 2020…
Tito Müzesi, Zemun, Gardoş ve Avala Turu | 45 Eur Kişi Başı
Tito’nun Mozolesi, Zemun, Gardoş, Avala Dağı’nı kapsayan turumuz sırasında önce müzeye gidecek ve İkinci Yugoslavya’nın kurucusu Mareşal Tito’nun ve eşi Jovanka Tito’nun mezar anıtlarını ziyaret edeceğiz. Müzenin “Çiçekler Evi” olarak bilinen bahçesinde yer alan mozolenin etrafındaki koleksiyonları inceleme fırsatı da bulacağımız gezimiz sırasında 13 Ocak 1953'te Yugoslavya Devlet Başkanlığı’na seçilen ve Yugoslavya'yı Sosyalist Federal Cumhuriyet haline getiren, 1974 yılında Ömür Boyu Devlet Başkanı olan, 1980 yılında ölen mareşal hakkında kapsamlı bilgi alacağız. Ardından şehrin en eski ve tarihi kısımlarını oluşturan Zemun ile Gardoş’a geçeceğiz. Zaman yolculuğu yapmış gibi hissedeceğimiz gezimizde Magistratski Meydanı’nı ve etrafındaki yapıları gördükten sonra Tuna Nehri’ne tepeden bakabileceğimiz Gardoş’a doğru ilerleyecek ve kuleyi göreceğiz. Otobüsümüzle yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk yaptıktan sonra Avala Dağı’na ve şehrin telekomünikasyon-gözlem kulesi Avala’ya çıkacağız. 

1999 yılında NATO bombardımanı sırasında yıkılan ve 2010 yılında yeniden açılan teknoloji harikası kule hakkında bilgi aldıktan sonra Birinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen ve sonrasında savaş sırasında hayatını yitiren tüm askerleri temsil eden bir Sırp askerinin anısına yapılan mezar anıtını, Meçhul Kahraman Anıtı’nı görmeye gideceğiz. Turumuz sona erdiğinde dinlenmek üzere Belgrad’a döneceğiz
Yılbaşı Gala Gecesi: |110 Eur Kişi başı
Yaklaşık saat 20:30 ile 03:00 arası düzenlenecek olan akşam yemekli, sınırsız lokal içecekli, özel showlu müzikli Yılbaşı Gala yemeği. Daha sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz


4. Gün: BELGRAD - ISTANBUL 01 Ocak 2020

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında saat 12:00’de çıkış işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Kişisel aktiviteleriniz için serbest zaman. Rehberimizin bildireceği transfer saatinde İstanbul uçuşumuz için Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na gitmek üzere yola çıkacağız. Bagaj ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra Freebird Havayolları’nın FHY512 sefer sayılı uçağıyla saat 20:05’da İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına hareket edeceğiz. 23:55’de varışımızın ardından keyifli turumuzun sonu. Bir sonraki gezimizde buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.


{{GALER}}

Tarih Seçenekler İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk2. ÇocukTaksitler
29.12.2019 3* Balkan Hotel Garni Vb.299.00 €389.00 € 299.00 €0 - 2 Yaş 120.00 €
3 - 11 Yaş 299.00 €
-Taksitler »
  4* Hotel Garni City Vb. 349.00 €459.00 € 349.00 €0 - 2 Yaş 120.00 €
3 - 11 Yaş 339.00 €
-Taksitler »
  5* Metropol Palace Hotel vb.499.00 €689.00 € 499.00 €0 - 2 Yaş 120.00 €
3 - 11 Yaş 479.00 €
-Taksitler »

DAHİL OLANLAR

Freebird Havayolları özel seferi ile SAW – BEG / BEG – SAW parkurunda ekonomi sınıfı uçak biletleri 
Havalimanı vergileri,
Belirtilen ve benzeri otellerde 3 gece oda kahvaltı konaklama 
Belgrad panoramik şehir turu
Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
Otel vergileri
Türkçe rehberlik hizmetleri

 

DAHİL OLMAYANLAR

Yurtdışı çıkış harcı  (50 TL)
Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar
Şoför ve rehber bahşişleri (isteğe bağlıdır)
Tur programında dahil olduğu açıkça belirtilmemiş tüm servisler 

 

Beyaz Şehir: Belgrad
Son yılların en ilgi çeken kentlerinden Belgrad, Balkan havasıyla Avrupa tarzını harmanlayan benzersiz karakteriyle, her geçen gün adını daha çok duyuruyor. Türkiye’den vizesiz gidilebilmesinin yanında, fiyatların diğer Avrupa kentlerine göre daha uygun olması, kentin cazibesini artırıyor.
Bugün Sırbistan’a Başkentlik yapan, Balkanlar’ın en büyük kenti ve her daim lideri Belgrad, tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı olmuş. 15. yüzyıl ortalarında başlayan akınların sonunda 1521 yılında Osmanlı hakimiyetine giren kentte, yüzyıllar boyunca işgaller ve ayaklanmalar hiç durmamış. 1882’de Sırbistan Krallığı’nın kurulmasıyla özerkliğin ilan edilmesi ve 1. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, Kasım 1914’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kenti ele geçirmesi ise Belgrad tarihinin önemli dönüm noktaları.
 
1929’da Yugoslavya Krallığı’nın kurulması, 2. Dünya Savaşı sırasında, 1941’de kentin Nazi Almanya’sı, İtalya Krallığı, Macaristan ve Bulgaristan kuvvetleri tarafından işgali, 1944’te Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizanları tarafından Almanlardan geri alınması, 1945’te Tito’nun önderliğinde Yugoslavya Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ve yakın tarihte yaşanan Yugoslavya İç Savaşı… Bütün bu mücadeleler, şehri hırpalayıp kuşaklar boyu ağır bedeller ödenmesine neden olsa da, bugün farklı kültürlerin iç içe geçip güçlü izler sürdüğü bir kent kalmış geriye. Söz konusu izleri, kentin mimarisinden yeme-içme kültürüne ve diline kadar pek çok alanda görmek mümkün.
Yaklaşık 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, 1918 ile 2003 yılları arasında varlığını farklı isimler ve idari biçimlerle sürdüren Yogoslavya’nın başkentiydi. Ardından 2003 – 2006 yılları arasında Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentiydi. Sonrasında, 2006 yılında Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak tarihi yolculuğuna devam etti Belgrad.
Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60 kilometrelik kısmı, Sava nehrinin de 30 kilometrelik kısmı Belgrad sınırları içerisinde yer alıyor. İki nehrin üzerinde 16 tane ada ve adacık bulunuyor.
17 farklı idari bölgesi olan Belgrad’ın nüfusu yaklaşık 2 milyon. Sırbistan nüfusunun 8.5 milyon olduğu düşünülürse, ülke nüfusunun yaklaşık %23’ü başkentte yaşıyor demektir.
İstanbul’dan 1 saat 20 dakika uçuş mesafesinde olan Belgrad’ı keşfetmeye Stari Grad, yani Eski Şehir olarak tanımlanan tarihi kısmından başlamak gerek.

Belgrad Genel Bilgiler :
Belgrad (Beograd / Београд), Sırbistan’ın başkenti, Istanbul ve Atina’dan sonra Kuzey-Doğu Avrupa ‘nın en büyük üçüncü şehridir. Resmi sayımlara göre Belgrad’ın nüfusu 1.700.000’dir. Belgrad gençlerin şehri, nüfusun %40’dan fazlası 15 ile 44 yaşları arasındadır
 
Adı Belgrad
Kita Avrupa
Ülke Sırbistan
Yüzölçümü 359.96 km2
Nüfusu 1,766,763 (2011)
Resmi dili Sırpça
Alan kodu (+381) 
Saat farkı Türkiye bu yıl kış saati uygulamasına geçmediğinden Sırbistan ile arasındaki saat farkı kış aylarında 2, yaz aylarında 1 saate çıkmıştır.
Havaalanı Belgrad Nikola Testa Uluslararası Havaalanı
Komşu ülkeler Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Arnavutluk
Para birimi Sırbistan Dinarı (RSD)
 
Belgrad Hava Durumu – İklim :
Dört mevsimi bir arada yaşayabilecğiniz Belgrad’ta sıcaklık ortalamaları itibari ile kışları ayları 4 derece, yazları ayları ise 24 derecedir. Karasal iklim görülen şehirde kış ayları soğuk, yaz ayları ise nemli ve sıcak geçer. Belgrad’ta en soğuk ay Ocak (0.4 derece), en sıcak ay Temmuz (24.7 derece) ve Ağustos (25.3 derece) aylarıdır. Eşit yağış dağılımı olan kentte karasal iklim görülür. Sonbahar mevsimi ilkbahar mevsiminden daha uzun sürer. Belgrad ve çevresine yıllık düşen yağmur ortalaması 684 metreküptür. Mayıs ve Haziran aylarında hemen herkes yanında şemsiye ile dolaşırken, Temmuz ve Ağustos aylarında günlük 10 saat güneş vardır.

 
• Yurtdışı gezilerinde en az 6 (altı) ay geçerli pasaport olması mecburidir. 10 (on) yıldan eski pasaportlar yurtdışına yapılan seyahatlerde geçerli değildir. Bu tür pasaportların tur hareket tarihinden önce yenilenmesi gerekmektedir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamaz.
• Gezi Merkezi, havayolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gezi Merkezi, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu, saat değişmesi riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödenmez.
• Gezi Merkezi gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
• Bu paket turda minimum katılımcı sayısı her otel kategorisi için 40 (kırk) kişidir. Paket tura katılacak kişi sayısının yeterli olmaması durumunda 21 (yirmi bir) gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.
• Programlarda belirtilen geziler rehberin insiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün/günlerde yapılabilir.
• Fiyatlara dahil olan ve olmayan (ekstra) turların özel durumlardan dolayı yapılamaması halinde yerine alternatif turlar düzenlenir.
• Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Alternatif turlar minimum 20 (yirmi) kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir. Daha az sayıda katılım olduğu takdirde turlar rehberin insiyatifinde ve gerekli olursa fiyatlar değiştirilerek gerçekleştirilebilir. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Gezi Merkezi sorumlu tutulamaz. 
• Üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup bu tip odalarda üçüncü kişiye tahsis edilen yatak, standart yataklardan küçüktür. Üç kişilik odalar bir büyük yatak ve bir ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan türdedir; tur katılımcısı üçüncü kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiğini beyan etmiş sayılır. Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan tek çocuk için geçerlidir..
• Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası gibi faal dönemlerde, belirtilen lokasyonlardan veya mesafelerden daha uzaktaki oteller kullanılabilir. Böyle bir durumda, turun hareket tarihinden 15 (on beş) gün önce katılımcıya acente tarafından bilgi verilecektir.
• Tur programında fiyata dâhil olan hizmetler arasında yer alan “otelde yapılan kahvaltılar”, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde “kontinental kahvaltı” denilen “tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahve”den oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir. 
• Panoramik şehir turları maksimum 2 (iki) saat süren, otobüs içerisinden yapılan, şehrin önemli noktalarının ziyaret edildiği turlardır.
• Yemekli turlarda menü “başlangıç tabağı, ana yemek ve tatlı” içermekte olup içecekler hariçtir.

Vize başvurusu için tur bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ve konsolosluk tarafından istenilen evraklar gerekmektedir. Bu tur programı için TC vatandaşlarına vize uygulaması yoktur. Pasaport polisi yolcuyu ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. katılacak kişinin geçerli vizesi olsa dahi, yurt dışına çıkamaz ve pasaporta vize alım işlemi yapılamaz. Lütfen pasaport bilgi ve detaylarınızı kontrol ediniz.